Der er lige nu 5 besøgende og
95 øl her på siderne.
Du er besøgende nr. 707423
Vareinformation Lamme Goedzak (7%, 33cl)
En spændende bryg fra Scheldebrouwerij brygget af pale ale malt og karamelmalt. Humlesorterne er Hersbracker og Saaz…og der er ikke sparet på dem! En gylden bryg med et solidt skum og tydelig duftf saaz humlen. Smagen er vel-afbalanceret med både humlekarakter og søde fra maltsorterne. Blød og lækker - en vellykket bryg til sommervarmen.
Steffen E skriver: Min hukommelse fra tysktimerne rækker stadig til historien om Till Uglspil og hans ven Lamme Goedzak. Og nu sidder jeg med Lamme i glasset og synes, at det faktisk var ham, der skulle have været hovedpersonen i den legende. For det er en usædvanlig dejlig øl, som absolut vil komme på bestillingslisten, hvis I hjemtager den som hyldevare, den har en herlig maltbaggrund suppleret med den humlebitterhed, som hardcore Steffener godt kan lide - Flot anmelderøl.
Arne P skriver: En rigtig dejlig sommerøl, blond med dejlig duft at citrus og skønt humlet. Dette er helt sikkert en øl jeg gerne vil sidde og nyde på terrassen, hvis der skulle komme noget sommer i år.